+48 606 888 653 biuro@fbd.pl

Przemysłowe Kabiny Lakiernicze

saima logo

Wielkogabarytowe kabiny lakiernicze dla przemysłu, pojazdów ciężarowych i szynowych

Kabiny lakierniczo-suszące włoskiego producenta Saima Meccanica to najwyższa jakość wśród rozwiązań lakierniczych dla przemysłu.

Energooszczędne technologie dla lakierni przemysłowych

Nasze przemysłowe lakiernie – malarnie to energooszczędne technologie:

 • rekuperacja z odzyskiem ciepła ponad 50%,
 • silniki agregatów sterowane przez falowniki,
 • elektryczne ogrzewanie w fazie suszenia,
 • energooszczędne oświetlenie LED.

Przemysłowa kabina lakiernicza - wymiary

Wymiary i parametry wielkogabarytowych kabin lakierniczo-suszących projektujemy indywidualnie względem potrzeb inwestora.

Wielkogabarytowe kabiny lakiernicze

Parametry i konstrukcja kabiny lakierniczo-suszącej Saima Meccanica wielkogabarytowej – przemysłowej zaprojektowana jest do pracy:

 • z dużymi pojazdami (samochody ciężarowe, dostawcze, ciągniki, traktory, urządzenia i pojazdy budowlane oraz inne pojazdy specjalistyczne),
 • z pojazdami szynowymi (wagony osobowe, towarowe, lokomotywy, tramwaje itp.),
 • w różnych sektorach przemysłu (lotniczym, rolniczym i wojskowym w tym w pojazdach o napędzie gąsienicowym),
 • do lakierowania wagonów, cystern, naczep, przyczep, kontenerów,
 • konstrukcji stalowych lądowych i morskich (konstrukcje hal, mostów, wież, w przemyśle stoczniowym),
 • w przemyśle produkcyjnym ciężkim i lekkim, wielkogabarytowym.
 • pozostałymi wielkogabarytowymi urządzeniami i pojazdami, wymagającymi specjalnych rozwiązań w zakresie kabin lakierniczych.

Profesjonalne lakiernie wielkogabarytowe dla przemysłu

Od 2001 roku projektujemy, wyposażamy i serwisujemy lakiernie przemysłowe na terenie całego kraju.

Projekt - Montaż - Serwis Lakierni

Kompleksowe wsparcie w trakcie projektowania lakierni wielkogabarytowych, profesjonalny montaż oraz serwis gwarancyjny i pogwarancyjny.

Powiązane urządzenia Saima Meccanica

Kabina lakiernicza do pojazdów ciężarowych

Kabina lakierniczo-susząca do pojazdów ciężarowych, ciągników siodłowych, naczep, przyczep, autobusów i innych pojazdów użytkowych, komunikacyjnych których masa przekracza 3,5t lub wymaga specjalnych parametrów i gabarytów malarni.

Kabina malarska do pojazdów ciężarowych może być wykonana w wersji przejazdowej lub dzielonej na niezależnie pracujące sekcje. Bramy rolowane elektrycznie lub 4-skrzydłowe z oknami inspekcyjnymi. Podłoże kabiny przystosowane jest do wjazdu pojazdów, których masa przekracza 3,5t. Wymiary i parametry kabiny do samochodów ciężarowych projektujemy indywidualnie na potrzeby inwestora.

Kabiny lakiernicze do pojazdów ciężarowych mają zastosowanie w autoryzowanych stacjach serwisowych napraw powypadkowych pojazdów użytkowych (np. DAF, Iveco, Scania, Mercedes-Benz, Renault, Volvo, MAN), produkcji naczep, miejskich przedsiębiorstwach komunikacyjnych MPK, przedsiębiorstwach utrzymujących własny park maszynowy lub transportowy, zakładach gospodarki komunalnej, zakładach utrzymania czystości, wyspecjalizowane serwisy napraw pojazdów specjalistycznych.

Kabina lakiernicza do pojazdów ciężarowych

Kabina lakiernicza do pojazdów szynowych

Kabina lakierniczo-susząca dla przemysłu kolejowego ma zastosowanie w lakierniach i malarniach pociągów, tramwajów, wagonów pasażerskich, wagonów towarowych, cystern kolejowych, elementów składowych pojazdów szynowych.

Komora malarska przystosowana jest do wjazdu pojazdów szynowych, może być wyposażona w kanał inspekcyjny, podnośniki/windy dla lakiernika i inne wymagane technologie. Wyposażona w elektrycznie rolowane bramy w systemie przejazdowym.

Zwiększające się nakłady inwestycyjne na rozwój transportu kolejowego zarówno w transporcie miejskim jak i międzymiastowym sprawiają, że wielkogabarytowe kabiny lakiernicze do pojazdów szynowych mają zastosowanie w halach utrzymania ruchu taboru kolejowego, zajezdniach kolejowych i tramwajowych oraz innych związanych z transportem szynowym i infrastrukturą kolejową przedsiębiorstwach.

Kabina lakiernicza do pojazdów szynowych

Kabina lakiernicza do przemysłu ciężkiego

Kabina lakierniczo-susząca do przemysłu ciężkiego, produkcji konstrukcji stalowych, przemysłu stoczniowego i innych, wymagających wielkogabarytowych rozwiązań.

Wymiary oraz parametry kabiny malarskiej dostosowane do lakierowanych konstrukcji stalowych lub urządzeń.

Wielkogabarytowa kabina może zostać wykonana w wersji przejazdowej lub dzielonej na niezależnie pracujące sekcje. Bramy 4-skrzydłowe lub elektrycznie rolowane.

Możliwość wykonania podwieszanego transportu technologicznego np. połączonego z osobną suszarnią elementów.

Wzmocniona podstawa, umożliwia wprowadzenie ciężkich i wielkogabarytowych konstrukcji do kabiny.

Przemysłowa kabina lakiernicza SAIMA GRANDI

Budowa wielkogabarytowej komory lakierniczej

Technologia wykonania podłoża lakierni jest dostosowana do rodzaju elementów / urządzeń / pojazdów wprowadzanych do komory lakierni i ich wagi. Odciąg powietrza w komorze malarni może być wykonany w technologii:

 • głębokiej fosy betonowej – obniżenie w posadzce 90 cm z pełnym okratowaniem lub z kilkoma rzędami okratowania,
 • podstawie metalowej – obniżenie w posadzce tylko 35 cm lub możliwość posadowienia bezpośrednio na posadzce i wyposażenia w najazdy – dla lekkich elementów / pojazdów,
 • kolektorów ssących – boczny przypodłogowy odciąg powietrza na posadzce lakierni. Bez ingerencji w posadzkę hali.

Ściany wielkogabarytowych kabin lakierniczo-suszących wzmocnione są ramą z profili stalowych, co zapewnia wysoką sztywność konstrukcji i umożliwia przenoszenie ciężaru agregatów grzewczych i wyciągowych, gdy montowane są nad dachem komory. Ściany wypełnione są izolacją termiczno-akustyczną – wełną mineralną o niskim współczynniki przenikania ciapła.

Wielkogabarytowe kabiny malarskie produkowane są na zamówienie, dzięki czemu istnieje możliwość doboru koloru poszycia zewnętrznego. Dostępne są różne warianty kolorystyczne w tym biały, jasno i ciemno szary, czerwony, granatowy.

Budowa wielkogabarytowej kabiny malarsko suszącej przemysłowej

Ogrzewanie powietrza i system filtracji w malarni

Ogrzewanie powietrza technologicznego w agregatach grzewczych komory malarskiej najczęściej realizowane jest poprzez:

 • wydajny palnik gazowy lub olejowy z wymiennikiem ciepła,
 • palnik bezpośredniego spalania gazu z otwartą komorą spalania,

Ogrzewanie elektryczne – komora do lakierowania może dodatkowo zostać wyposażona w innowacyjny system elektrycznych paneli endotermicznych, które w fazie suszenia ogrzewają bezpośrednio element znajdujący się w kabinie zamiast powietrze, dzięki czemu znacznie redukują zużycie medium grzewczego jakim jest olej lub gaz.

System filtracji – przemysłowe komory lakierniczo-suszące posiadają 5 stopni systemu filtracji powietrza – 2 stopnie filtracji powietrza wlotowego oraz 3 stopnie filtracji powietrza wylotowego.

Agregaty wyciągowe mogą zostać wyposażone w specjalne filtry węglowe, który maksymalnie redukują ilość emisji LZO do atmosfery. Filtracja powietrza z węglem aktywnym to ekologiczne rozwiązanie w zastosowaniach przemysłowych i umożliwia lakierowanie ze zminimalizowanym negatywnym wpływem na środowisko.

Odciąg powietrza wyposażony w filtry węglowe

Winda lakiernicza

Windy lakiernicze przeznaczone są do różnorodnych prac na wysokościach podczas lakierowania dużych gabarytów, pojazdów ciężarowych, tramwajów, autobusów, wagonów, naczep, kontenerów, pojazdów szynowych, przy których lakiernik ma utrudniony dostęp do górnych części obiektu z poziomu podłogi.

Winda lakiernicza usprawnia i przyśpiesza pracę lakiernika, poprzez zwiększenie jego mobilności i zapewnienie odpowiedniego komfortu oraz bezpieczeństwa pracy. Lakiernik znajduje się w bezpiecznym koszu z którego steruje platformą lakierniczą i dostosowuje jej lokalizację względem lakierowanego obiektu.

Winda lakiernicza 3D umożliwia poruszanie się w 3 płaszczyznach:

 • wzdłuż lakierowanego obiektu,
 • wzwyż, góra-dół zapewniając dostęp do górnych obszarów,
 • wszerz, przód-tył regulując odległość względem malowanego pojazdu.

Winda lakiernicza posiada zasilanie pneumatyczne lub hydrauliczne i montowana jest wzdłuż ścian komory malarskiej.

Winda lakiernicza, platforma lakiernicza

Technologie w przemysłowych lakierniach mokrych

Ze względu na specyfikę każdego przedsiębiorstwa i technologii produkcji stosujemy różnego rodzaje innowacje usprawniające i optymalizujące proces nakładania farb ciekłych. W zależności od potrzeb lakierni przemysłowej możemy wyposażyć komorę lakierniczo-suszarniczą w:

 • system rekuperacji ciepła,
 • inwerterowe sterowanie silnikami agregatów,
 • energooszczędne oświetlenie LED,
 • elektrycznie rolowane bramy lub bramy 4-skrzydłowe z oknami inspekcyjnymi,
 • system transportu podwieszanego,
 • otwarta komora spalania z palnikiem bezpośrednim,
 • windy / podnośniki dla lakiernika mobilne i 3D,
 • system redukcji LZO przez zastosowanie filtrów węglowych,
 • agregaty grzewcze i wyciągowe montowane na dachu komory w celu optymalizacji przestrzeni w hali produkcyjnej,
 • śluzy komunikacyjne pomiędzy kabiną lakierniczo-suszącą a osobną suszarnią,
 • elektryczne ogrzewanie w kabinie w fazie suszenia,
 • inteligentny panel sterujący umożliwiający programowanie poszczególnych faz lakierowania i suszenia,
 • pompy i kuchnie lakiernicze.

Oświetlenie – przemysłowa komora do lakierowania wyposażona jest w oświetlenie sufitowe – w skosach pomiędzy plenum nawiewowym a ścianami kabiny oraz boczne – wkomponowane w ściany boczne. Oświetlenie boczne w malarni może być wykonane w postaci 1 lub 2 rzędów wzdłuż ścian bocznych kabiny do malowania.

Komunikacja – kabina malarska może zostać wykonana w układzie przejazdowym lub dzielonym na niezależnie pracujące od siebie sekcje z osobnymi panelami sterowania. Wyposażona jest w drzwi serwisowe w poszczególnych sekcjach, stanowiąc wyjście bezpieczeństwa. Możemy zaprojektować specjalny ciąg technologiczny, który maksymalnie zoptymalizuje pracę malarni.

Profesjonalne przemysłowe komory malarsko-suszące

Nasze kabiny lakierniczo-suszarnicze to profesjonalne urządzenia dedykowane do lakierni wymagających wielkogabarytowych rozwiązań. Niezależnie od konfiguracji kabiny i opcji doposażenia oferujemy inwestorowi najwyższą jakość i bezpieczeństwo pracy wśród rozwiązań dla lakierni ciekłych. Nasze urządzenia przemysłowe charakteryzują się:

 • niski poziom hałasu podczas pracy agregatów,
 • systemy antywibracyjne i przesłony ogniowe,
 • wysokiej wydajności agregaty grzewczo-wentylacyjne,
 • systemy regulujące równomierny przepływ powietrza,
 • intuicyjne panele sterowania procesu lakierowania i suszenia,
 • ocieplenie konstrukcji kabiny lakierniczej wełną mineralną wysokiej gęstości, gwarantujące izolację termiczną i akustyczną,
 • ogrzewanie powietrza w kabinie poprzez profesjonalne palniki grzewcze włoskiego producenta Riello,
 • stała kontrola podzespołów kabiny lakierniczej z prostego w obsłudze panelu sterowania,
 • zgodność z normami europejskimi i polskimi, certyfikat CE,
 • światowy certyfikat zarządzania jakością w zakresie produkcji kabin lakierniczych RINA ISO 9001/2015,
 • szkolenie dla zespołu z obsługi przemysłowej kabiny lakierniczej,
 • dedykowany opiekun klienta oraz serwis 24h reagujący na bieżąco.

Wybrane realizacje przemysłowych kabin lakierniczych:

O firmie FBD

Firma F.B.D. s.j. od 2001 roku wyposaża kompleksowo serwisy blacharsko-lakiernicze oraz lakiernie przemysłowe, oferując najwyższej klasy urządzenia europejskich producentów oraz profesjonalny montaż.

O nas

Serwis

Baza Wiedzy

Nasze Realizacje

Działamy na terenie całego kraju:

biuro@fbd.pl

Siedziba Chorzów

ul. 3 Maja 64/2

+48 606 888 653

Oddział Warszawa

+48 733 788 708